Zachować pamięć

W dniach od 29 lutego do 5 marca 2016 roku w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku odbył się konkursowy projekt polsko-niemiecki „Zachować pamięć“. Uczestnikami byli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych z Rawicza i Berufsschulzentrum w Osnabrück (Dolna Saksonia, Niemcy).
Tematem projektu była wspólna historia- historia drugiej wojny światowej. Temat niezwykle ważny, ale i trudny. Dlatego szczególnie ważne było przygotowanie zarówno polskiej, jak i niemieckiej młodzieży do udziału w projekcie. Team DMK- Agnieszka Błaszczak i Jakub Garsta wspólnie z nauczycielami z Polski i Niemiec przygotowywali uczestników już na długo przed rozpoczęciem głównej fazy projektu. Młodzi Niemcy i Polacy pracowali w grupach warsztatowych, badali historię zwykłych ludzi- byłych więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthof.
W pierwszych dniach programu młodzież odkrywała Gdańsk- podczas rajdu terenowego zwiedzano miejsca związane z historią drugiej wojny światowej. Uczestnicy tworzyli też w grupach polsko-niemieckich krótkie formy literackie.
Ważnym elementem programu były warsztaty filmowe, podczas których młodzież analizowała film dokumentalny „Stutthof”. Analiza filmowa i dyskusja pozwoliła uczestnikom na przygotowanie się do wizyty w miejscu pamięci.
Kulminacyjnym punktem projektu były dwa dni spędzone w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym- miejscu pamięci Muzeum Stutthof. Podczas pierwszego dnia pobytu młodzież zwiedzała wraz z przewodnikami teren byłego nazistowskiego obozu zagłady. Następnie pracowała w grupach polsko- niemieckich opracowując znaczenie pojęć i zdjęć. Pierwszy dzień zakończyła prezentacja wyników prac i refleksja. W kolejnym dniu wizyty w Muzeum Stutthof młodzież polsko-niemiecka pracowała wspólnie na terenie byłego obozu, gdzie wykonywała prace konserwacyjno- porządkowe. Wspólna praca w tak szczególnym miejscu bardzo połączyła uczestników. Po wspólnej pracy wszyscy wspólnie złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem zamordowanych w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym. Tam młodzież złożyła hołd ofiarom odczytując swoje własne słowa modlitwy i pamięci. Dzień zakończył pobyt na plaży, gdzie odbyło się podsumowanie i refleksja, podczas której każdy z uczestników miał okazję podzielić się swoimi emocjami.
Finalnym rezultatem projektu były prezentacje grupowe polsko-niemieckie tego, co działo się podczas wspólnego tygodnia. Tam znajdują się refleksje i opinie uczestników oraz fragmenty wspólnej pracy.
Wyniki projektu przedstawiane będą w środowiskach lokalnych- polskiej i niemieckiej szkole oraz podczas promocji programu „Zachować pamięć”.
Projekt został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

11 12 13 14 15 16