W dniach 4-10 października w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku odbywał się kolejny projekt polsko- niemiecki. Uczestniczyła w nim młodzież z Gdańska i Groß- Umstadt. Blisko 40 młodych Polaków i Niemców zajmowało się tematem zrównoważonego rozwoju i ekologii.
Pierwszy dzień projektu służył wzajemnemu poznaniu i integracji. Powstały listy gończe, w których zawarto informacje o wszystkich uczestnikach- ich zainteresowaniach i pasjach, a także wiedzy na temat ekologii. Młodzież wspólnie odkrywała Gdańsk podczas rajdu terenowego, który pozwolił jej również zdobyć pierwsze informacje na temat świadomości społecznej w zakresie tematu projektu- uczestnicy sprawdzali wiedzę napotkanych osób nt. segregacji odpadów, komunikacji miejskiej w Gdańsku, energii, oczyszczania ścieków i wielu innych aspektów.
W kolejnym dniu uczestnicy podzielili się na 5 grup warsztatowych- woda, energia, żywność, transport i śmieci. W swoich polsko-niemieckich grupach zbierano informacje i materiały, a następnie wybrano formę pracy i prezentacji końcowej.
Ważnym elementem programu była wspólna ekspedycja na farmę wiatrową „Bystra”, która była możliwa dzięki uprzejmości i wsparciu firmy Energa. Na miejscu miała miejsce prezentacja działań firmy dla środowiska i zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy mieli okazję doświadczyć na własne oczy jak funkcjonuje farma wiatrowa i zobaczyć wiatrak od środka.
W kolejnym etapie projektu uczestnicy pracowali w swoich 5 grupach warsztatowych pod okiem doświadczonego teamu z DMK i Haus am Maiberg- wieloletniego partnera instytucjonalnego z Niemiec.
Końcowym elementem programu była wizyta w V Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, gdzie każda z grup zaprezentowała wyniki swoich prac. Zaproszeni gości- uczniowie, nauczyciele i przyjaciele byli pod ogromnym wrażeniem prezentacji. Na zakończenie wszyscy wspólnie udali się do Sopotu.
Rewizyta zaplanowana jest na wiosnę 2016 roku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe tego projektu.
Jakub Garsta