W dniach 28.05-2.06.2017 odbyło się w DMK spotkanie młodzieży w ramach projektu modelowego pod hasłem „Razem osiągniemy więcej”. Było to trzecie spotkanie Gimnazjum w Sulechowie z Spree-Obersschule w Fürstenwalde.
Spotkanie rozpoczęliśmy się od wzajemnego zapoznawania się uczestników przy pomocy gier i animacji językowych. Po wspólnej kolacji wszyscy udaliśmy się na pierwszy spacer po Starym Mieście, który pozwolił uczestnikom na zorientowanie się w Gdańsku oraz dalszą integrację. Poniedziałek, jak każdy kolejny dzień projektu, rozpoczęliśmy się od warm-up’u, który wspierał dynamikę grupy i zachęcał do wspólnego działania. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział rajdzie muzealnym. Polsko-niemieckie grupy zwiedziły aż cztery gdańskie muzea: Dwór Artusa, Ratusz, Dom Uphagena oraz Muzeum Bursztynu. Przy interaktywnej metodzie zwiedzania polsko-niemieckie zespoły poznawały kulturę, najnowszą historię oraz życie codzienne mieszkańców Gdańska. Rozwiązywanie zadań w mieszanym polsko-niemieckim języku było świetnym wyzwaniem dla komunikacji w zespołach. Wieczorem uczestnicy mieli okazję podziwiać panoramę Gdańska z Góry Gradowej.
We wtorek przed południem, w Centrum U7, oprócz gry w kręgle, na uczestników czekało wiele konkursów. Zespoły chętnie rywalizowały ze sobą w konkursie na najlepsze zdjęcie oraz innych konkurencjach. Popołudnie spędziliśmy aktywnie i na sportowo na plaży. Graliśmy w frisbee, piłkę nożną oraz inne gry, integrując się w naszej polsko-niemieckiej grupie.
Środa wypełniona był warsztatami historycznymi. Polsko-niemieckie zespoły poznawały historię Gdańska przy pomocy fotografii z okresu II wojny światowej. Zadaniem polsko-niemieckich grup było nie tylko odkrywanie poszczególnych miejsc i związanej z nimi historii, ale również stworzenie własnych fotografii zainspirowanych historycznymi. Następnie każdy z polsko-niemieckich zespołów prezentował wyniki swoich prac wszystkim uczestnikom spotkania. Po południu udaliśmy się do Sopotu, który uczestnicy spotkania poznawali w polsko-niemieckich grupach za pomocą interaktywnej metody zwiedzania. Wieczorem uczestnicy spotkania wspólnie bawili się na dyskotece.
W czwartek przed południem na uczestników czekały kolejne warsztaty historyczne, tym razem skupiające się na tematyce upadku muru berlińskiego oraz rozwojowi ruchu Solidarności. Młodzież prezentowała wyniki swojej pracy podczas wspólnej dyskusji. Po południu wszyscy udali się do Europejskiego Centrum Solidarności, aby zwiedzić wystawę stałą.
Wieczorem przeprowadziliśmy szczegółowe podsumowanie projektu przy wykorzystaniu wielu różnych metod ewaluacyjnych. Każdy z uczestników mógł się podzielić swoimi spostrzeżeniami odnośnie odnośnie minionego tygodnia w Gdańsku.
Był to również czas pożegnania, ponieważ nazajutrz wcześnie rano obydwie grupy udawały się z powrotem do domu.
Projekt modelowy „Razem osiągniemy więcej” polsko-niemieckiej współpracy młodzieży jest dofinansowany z funduszu innowacyjnego Federalnego Ministerstwa Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) oraz ze środków Fundacji F.C. Flick’a.
Więcej informacji: http://zusammen-im-austausch.de/