W dniach 15-20 sierpnia br. Franciszkanie z Zielonej Góry wraz z niemieckim partnerem Bildungszentrum zur Förderung der polnischen Sprache Kultur und Tradition z Würzburga zorganizowali projekt pt. „Perły historii obu narodów” przy ścisłej współpracy z o. Piotrem Pliszką OFM Conv. – dyrektorem Katolickiej Jednostki Centralnej PNWM w Gdańsku – Domem Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego.
W projekcie wzięły udział dzieci i młodzież w wieku 9-15 lat.
Trudny czas pandemii rodził wiele obaw natury organizacyjnej jak i dotyczących bezpieczeństwa, jednak organizatorzy, w ścisłej współpracy z ojcem Piotrem Pliszką OFM Conv., dołożyli wszelkich starań, aby spotkanie odbyło się z zachowaniem wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa, nie ujmując jednocześnie atrakcyjności i różnorodności programu.
Jak to bywa na projektach, pierwszy kontakt młodych ludzi, towarzyszący mu dystans i lęk przed nieznanym, szybko zamieniły się w szczery uśmiech, ciekawość i gotowość do przeżycia przygody. „Najważniejsza jest pierwsza doba – mówi koordynator polskiej strony” – pani Anna Traczyk. „Ważnym jest, aby dzieci jak najszybciej poznały się, zbudowały wzajemne relacje. Dlatego w dniu przyjazdu i pierwszego poranka nasza energia skoncentrowana jest na przeprowadzeniu licznych zabaw i gier integracyjnych, które w mig łamią bariery, usuwają lęki. Dodatkowym atutem spotkania byłą obecność opiekuna i instruktora tańca w jednej osobie – pana Zbigniewa Żołądziejewskiego.”
Aspekt historyczny projektu przekazywany był młodzieży w sposób dynamiczny, pobudzający do myślenia i aktywności. Miejscem spotkania był Dolny Śląsk, a więc region, w którym historia Polski i Niemiec przeplatała się wielokrotnie. Sięgając do średniowiecza młodzież poznawała postacie Piastów Śląskich – najpierw przez odgrywanie ról w dramie, gdzie wczuwali się w rolę Jadwigi Śląskiej, Henryka I Brodatego, Księcia Czeskiego czy nawet Tatarów, którzy zaatakowali Europę. Uczestnicy projektu mieszkali w starym klasztorze franciszkańskim w Legnicy, a z okien internatu widzieli zamek w Legnicy, nie wychodząc z budynku spotkali się z leciwym Franciszkaninem się w Mauzoleum Piastów Śląskich, by poznać historię tego tajemniczego miejsca. Wycieczka do Opactwa Cystersów w Krzeszowie, do tzw. „Europejskiej Perły Baroku” oraz koncert muzyki organowej J.S. Bacha połączony z warsztatami pomogło młodym ludziom poczuć barwę, smak, dźwięk naszej wspólnej historii.
Innym punktem programu była wycieczka do wrocławskiego ZOO, gdzie w małych polsko-niemieckich grupach, młodzież odkrywała tajemnice zwierząt z całego świata. Jednak przed wyjazdem do Wrocławia dzieci i młodzież zamieniali się w artystów, a ich zadaniem było znaleźć rzekomo zniszczony obraz z Panoramy Racławickiej i jak w grze w puzzle złożyć go w całość, po czym dokonać renowacji. Wzorując się na oryginale – widocznym w Internecie – rysowali poszczególne fragmenty bitwy pod Racławicami. Tak stworzone „dzieło” zawisło w murach klasztoru. Kolejnego dnia, młodzież z Polski i z Niemiec mogła przenieść się w czasie wysłuchując historii oraz oglądając olbrzymi panoramiczny obraz „Bitwy pod Racławicami” – jednej z najbardziej znanych bitew w dziejach polskiej historii.
W programie nie zabrakło też ciemnych tajemnic z kopalni uranu „Liczyrzepa” w Kowarach. Ubrani w ciepłe kurtki i szaliki weszliśmy w podziemia góry, gdzie można było dotknąć skał i narzędzi górniczych, usłyszeć wybuchy kopalniane, zobaczyć przecudowne minerały świecące w ultrafiolecie, dotknąć prototypów bomb atomowych niosących niegdyś zagładę oraz poznać wiele niesamowitych historii.
Jak wszech wobec wiadomo, młody człowiek ma ogromne pokłady energii, które były zagospodarowane podczas turniejów tenisa stołowego, gier plażowo-wodnych i zawodów sportowych na pobliskiej sali gimnastycznej. A ponieważ człowiek składa się nie tylko z ciała, ale i z ducha, wszyscy uczestnicy projektu mogli brać udział w codziennej eucharystii odprawianej przez księdza Jerzego Sobotę z Würzburga. Młodzież i dzieci czuli się zaproszeni do pełnego uczestnictwa we Mszach Świętych, służąc do mszy – także dziewczęta, śpiewając psalmy lub wyrażając swoje najszczersze prośby w spontanicznej modlitwie wiernych. „Pokój i dobro” było drugim hasłem i zarazem celem spotkania.
Przyszedł czas podsumowania projektu, na planszy ewaluacyjnej pojawiło się wiele serduszek i uśmiechniętych buziek, jako pozytywna ocena projektu. Oprócz licznych podziękowań, złożonych na ręce dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, ojca Andrzeja Łanieckiego, gospodarza obiektu, nie zabrakło też łez żalu i tęsknoty. Wymiana adresów, telefonów, chęć utrzymania przyjaźni mimo dzielących setek kilometrów!