Sanorządowcy i specjaliści z zakresu administracji publicznej ze Lwowa na Pomorzu. Dwanaście dni trwała wizyta na Pomorzu delegacji samorządowców i pracowników naukowych z Państwowej Akademii Administracji Publicznej we Lwowie. W dniach 14-25 czerwca br. uczestnicy programu Study Tours to Poland dla profesjonalistów przyglądali się polskiemu systemowi administracji publicznej, polityce regionalnej oraz szkolnictwu wyższemu. Celem dwutygodniowego stażu było zapoznanie się z polskimi doświadczeniami w zakresie reform ustrojowych, gospodarki wolnorynkowej i systemu oświatowego. Zdobytą wiedzę doświadczeni działacze z Ukrainy wykorzystają do poprawy sytuacji w tych obszarach w swoim kraju. Program wizyty studyjnej przygotował Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana. Partnerem projektu był Uniwersytet Gdański. Przedsięwzięcie dofinansowała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Wizyta studyjna. Na Pomorzu uczestnicy programu spotkali się z politykami lokalnymi m.in z. przewodniczącym rady miejskiej Gdańska Bogdan Oleszek czy wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki. Odwiedzili oni także Szymbark, gdzie przyjrzeli się działalności Centrum Edukacji i Promocji Regionu. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym goście przeprowadzili rozmowę z dyrektor Iloną Gostomską, która opowiedziała o działalności swojej instytucji. Cennym akcentem programu były wizyty w Gdyni i Sopocie tworzących wraz z Gdańskiem metropolię Trójmiejską. Szczególne wrażenie na uczestnikach zrobiły przykłady inwestycji w infrastrukturę drogową, sportową i turystyczną, które zdaniem gości przyczynią się do poprawy kondycji gospodarczej i społecznej i regionu. Delegacji z Lwowa najbardziej jednak zaimponował budowany na Euro 2012 stadion PGE Arena oraz pomysł gospodarzy na jego eksploatację po imprezie. Jednym z istotnych elementów pobytu Lwowian na Pomorzu była kontynuacja partnerskiej współpracy z Uniwersytetem Gdańskim.
Wiedza i doświadczenie Dom Pojednania i Spotkań wniósł w tą kooperację wiedzę i doświadczenie swoich koordynatorów, którzy ułożyli szczegółowy program wizyty i wspólnie z naukowcami z największej trójmiejskiej uczelni wyższej zorganizowali wykłady z zakresu gospodarki przestrzennej oraz wizyty studyjno-zapoznawcze, m.in. w Stacji Morskiej UG w Helu. Podczas spotkania z kierownikiem stacji, goście poznali historię powstania tej jednostki badawczej i odwiedzili fokarium. Program Study Tours to Poland jest inicjatywą wspieraną przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Administratorem przedsięwzięcia jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Dom Pojednania i Spotkań im. Św. M. Kolbego od 2004 roku jest operatorem programu. W ramach projektu Polskę odwiedzają wyróżniający się studenci oraz doświadczeni profesjonaliści z sąsiednich krajów wschodnioeuropejskich. Podczas dwutygodniowych wizyt zapoznają się oni z polskimi doświadczeniami w zakresie demokracji i gospodarki wolnorynkowej. Ponadto poznają polską kulturę, historię i tradycje. To wszystko pomaga w przełamywaniu wzajemnych barier i budowaniu relacji opartych na zaufaniu i partnerstwie.