Profesjonaliści z Ukrainy

Grupa samorządowców, nauczycieli akademickich, specjalistów z zakresu zarządzania administracją z rejonu charkowskiego i lwowskiego uczestniczyła w dwunastodniowej wizycie studyjnej przygotowanej przez Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku (6-14.03.2011). Goście mieli okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu polskiej administarcji samorządowej. Odwiedzili m.in. Sejmik Województwa Pomorskiego oraz kaszubkie gminy – wiejską i miejską w Kościerzynie. Oczywiście zawitali także w ratuszu metropolitalnym Gdańska.

Dzięki uprzejmości przewodniczącego sejmiku Jana Kleinszmidta oraz dyrektora kancelarii Łukasza Grzędzickiego ukraińscy partnerzy zapoznali się ze strukturą Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji nt absorbcji środków unijnych przez pomorskie samorządy i instytucje. W Gdańsku delegację podjął przewodniczący rady miasta Bogdan Oleszek. Ważną częścią programu było również uczestnictwo w konferencji naukowej przygotowanej przez dr Tomasza Michalskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. W jej trakcie goście wysłuchali referatów i wymielnili się doświadczeniami w zakresie planowania i gospodarki przestrzennej.

Ponadto ukraińska delegacja przyjęła zaproszenie wójta Kościerzyny Grzegorza Piechowskiego, który podczas spotkania podzielił się wyzwaniami stojącymi przed nową administracją. Po gminnych instytucjach i urzędzie oprowadzała sekretarz Katarzyna Knopik. Ukraińscy goście zawitali również w koscierskim magistracie. Wiceburmistrz Kazimierz Stoltmann zapoznał uczestników programu ze specyfiką miejscowości. Po urzędzie oraz miejskich placówkach oprowadzał sekretarz miasta Sławomir Szkobel.

Czy za prywatne środki można zbudować i prowadzić instytucję kultury i edukacji? Na to pytanie bardzo konkretnie odpowiedział Daniel Czapiewski, właściciel i pomysłodawca Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Ukraińscy partnerzy z zainteresowaniem obejrzeli obiekt, a także wymienili się swoimi spostrzeżeniami. Oprócz części merytorycznej w programie znalazły się także punkty związane z historią Polski i regionu. Odwiedziny w muzeach były dopełnieniem bardzo napiętego programu wizyty studyjnej.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia”.