Po seminarium metodycznym „Zaczęło się w Gdańsku”

 

Dom Pojednania i Spotkań im. św. M. M. Kolbego (DMK) oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) już po raz kolejny zorganizowały seminarium „Zaczęło się w Gdańsku…”.

Wspólny projekt DMK i PNWM z zakresu edukacji historyczno-obywatelskiej i pedagogiki miejsc pamięci skierowany był do nauczycieli-organizatorów polsko-niemieckich wymian uczniów. Seminarium odbyło się w DMK w dniach 12-16 sierpnia. Uczestniczyło w nim 12 polskich i 12 niemieckich nauczycieli. Uroczyste otwarcie poprzedziła przemowa Konsul Generalnej RFN Annette Klein.

Seminarium miało na celu wyposażyć uczestników w metody pracy z polsko-niemieckim grupami uczniów podczas wizyt w miejscach pamięci oraz poruszyć trudną tematykę historyczną. Ze strony DMK program zorganizowany i prowadzony był przez doświadczonych pedagogów i koordynatorów międzynarodowej wymiany młodzieży- Agnieszkę Błaszczak i Jakuba Garstę. Moderatorem seminarium po raz kolejny był Hartmut Ziesing- politolog, socjolog, organizator programów studyjnych w Polsce, dziennikarz. Większości punktów programu towarzyszyli  wyspecjalizowani referenci z instytucji partnerskich: Kamil Rutecki i Daniel Logemann (Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku), Piotr Chruścielski i Wirginia Węglińska (Muzeum Stutthof w Sztutowie). Uczestnicy seminarium wzięli również udział w warsztatach metodycznych „Film jako narzędzie kształcenia historyczno-obywatelskiego” i „II wojna światowa i Holocaust w filmie” prowadzonych przez dr Ewę Fiuk, a także „Teksty literackie jako medium pamięci- metodyka zwiedzania Gdańska w grupach polsko-niemieckich, na przykładzie sondy ulicznej” prowadzonych przez dr Magdalenę Izabellę Sachę.

DSCF0745

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z seminarium

Jakub Garsta

Agnieszka Błaszczak