Ponad dwudziestoosobowa grupa młodych ludzi z Polski, Francji i Niemiec podczas tygodniowych warsztatów fotograficznych nie tylko poznała historię urokliwego miejsca, jakim jest Wrzeszcz z Jaśkową Doliną, ale przy pomocy obiektywu fotograficznego odkryła go na nowo (7-14.08.2010). Młodzieży pomogli w tym profesjonaliści – fotografik Agnieszka Dybuk i autor koncepcji programowej, historyk, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego Andrzej Hoja. Organizatorami przedsięwzięcia są Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku (Polska) oraz Bezirk Mittelfranken w Ansabch (Niemcy) i Les Francas de Dordogne (Francja). W imieniu instytucji program poprowadzili: Beata Anklewicz, Agnieszka Błaszczak, Mathieu Degand i Anne Favre.
Dlaczego Wrzeszcz? Wrzeszcz (niem. Langfuhr), od kiedy na początku XIX wieku został włączony w obręb miasta Gdańska był jednym z największych i najważniejszych jego przedmieści. Po wojnie częściowo zniszczony, częściowo ocalony przez los, stał się miejscem łączącym dwa światy – przedwojenny Danzig i powojenny, budowany na nowo Gdańsk. Dziś Wrzeszcz nadal pełni rolę silnego ośrodka, który bardziej można określić mianem centrum miasta aniżeli zwykłej dzielnicy. Pozostaje jednym z najgęściej zaludnionych miejsc Gdańska, gdzie w ciągu ostatnich lat, być może dzięki niezwykłości krajobrazu, architektury i styku dawnego z nowym, wykształciła się silna więź mieszkańców z ich własnym małym światem.
W Jaśkowej Dolinie. Las Jaśkowej Doliny (niem. Jäschkentaler Wald) to obszar będący częścią Wrzeszcza rozciągający się po obu stronach Jaśkowej Doliny. Jego historia sięga początków XIX wiek, kiedy to teren ten został przekazany w ręce Gdańszczan przez Johana Labesa. Od tego czasu miejsce to było świadkiem wydarzeń radosnych, ale i tych gorszych. Dbano o nie, porządkowano i upiększano, ale też w wyniku wojen niszczono lub zaniedbywano. Park leśny, jakim był przez blisko 150 lat pełnił rolę miejsca odpoczynku lub świętowania nocy sobótkowych wielu pokoleń Gdańszczan. Po 1945 roku tak, jak wiele miejsc w Gdańsku zostało zapomniane. Drzewa jednak rosły dalej zmieniając w znaczny sposób oblicze tego niegdyś niezwykle zadbanego miejsca. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku dzięki wspomnianemu wcześniej przebudzeniu świadomości lokalnej mieszkańców Wrzeszcza Las Jaśkowej Doliny został w części uporządkowany – przywrócono dawną świetność Gajowi Gutenberga czy Teatrowi Leśnemu. Świadomość ogółu mieszkańców Wrzeszcza i Gdańska co do tego miejsca pozostaje nadal niewystarczająca. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z wartości tego miejsca i niezwykle długiej i bogatej jego historii.
Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Całość dofinansowały organizacje partnerskie oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Przede wszystkim jednak gorąco dziękujemy uczestnikom. Bez ich zaangażowania , uśmiechu oraz otwartości wystawa ta, będąca podsumowaniem tygodniowej pracy, nigdy by nie powstała. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia wystawy
Agnieszka, Anne, Agnieszka, Beata, Andrzej i Mathieu / Red.
Wernisaż – uroczyste otwarcie piątek 13 sierpnia br., Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku, godz. 17.00.