Maleo Reggae Rockers zagra we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Będzie to kolejny z koncertów w cyklu „Gdańszczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Muzycy wystąpią w piątek 9 kwietnia br. o godz. 19.00. Przesłanie Jana Pawła II odczyta gdańska młodzież. Zapraszamy szczególnie młodzież i rodziny. Nie zapomnijcie i babciach i dziadkach!
Przesłanie
Celem koncertu jest upamiętnienie postaci wielkiego rodaka, sługi bożego Jana Pawła II, papieża Polaka. W rocznicę śmierci chcemy przypomnieć o nauce i wartościach, o Jego nawoływaniu do miłości i pokoju. Tym samym pragniemy zaapelować do serc i uczuć Gdańszczan i Pomorzan, aby przypomnieli sobie uniwersalne wartości wypływające ze słów jakie niejednokrotnie nasz papież kierował do mieszkańców naszego regionu. Nasz koncert dedykujemy przede wszystkim młodemu pokoleniu. Tym samym wpisujemy się w cykl rocznicowych inicjatyw w Gdańsku i na Pomorzu.
Jak powstał pomysł na koncert
Pierwszy z koncertów odbył się w kwietniu 2006 r. W pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II piętnastoosobowy chór złożony z aktorów, studentów oraz muzyków Teatru Muzycznego i Teatru Wybrzeże zaprezentował w Kościele Św. Trójcy koncert pn. „Błogosławieni”. Autorką i pomysłodawczynią widowiska była Renata Goławska. W koncercie usłyszeliśmy takie standardy jak: „Happy day”, „Oda do radości”, „I believe, I can fly”. Przedstawienie wzbogacono wierszami ks. Jana Twardowskiego i Romana Brandstaettera. W 2007 r. nasze zaproszenie przyjęli członkowie zespołu TGD oraz Mieczysław Szcześniak. Wybrane fragmenty homilii JP II skierowane do mieszkańców Pomorza czytał ceniony gdański aktor Mirosław Baka. Każdy z koncertów przyciągnął blisko półtoratysięczną widownię. W roku 2008 zaprosiliśmy jeden z najlepszych polskich zespołów uprawiających muzykę chrześcijańską – 2Tm2,3. Tym razem zespół zaprezentował się w poszerzonym składzie z sekcjami instrumentów smyczkowych i dętych. Muzyka i słowa nawiązywały do przesłania Jana Pawła II. Korespondowały też z dziedzictwem, jakie w swojej spuściźnie przekazał szczególnie ludziom młodym nasz Papież. Osobliwie wszystkim tym, którzy dzisiaj zaliczają się do tzw. pokolenia JPII. Rok później wystąpił zespół Full Power Spirit z Olgą Szomańską-Radwan wraz z zaproszonymi gośćmi. Przesłanie Jana Pawła II odczytali gdańscy aktorzy: Małgorzata Brajner-Białas i Jarosław Tyrański (2009).
Maleo Reggae Rockers
Zespół został założony w 1997 roku przez Darka Malejonka. Zaprosił do współpracy przy niej znakomitych muzyków, a zarazem swoich przyjaciół: Piotra „Stopę” Żyżelewicza, Tomasza Wójcika (Bakshish) oraz Marcina Pospieszalskiego. Oprócz nich na pierwszej płycie pojawili się Joszko Broda i grający na harmonijce ustnej Tomasz Bielecki. Pierwsza płyta ukazała się w lutym 1998 roku nakładem PolyGram Polska. a wypełniła ją w całości muzyka reggae z elementami folkloru. Stała się dla Maleo okazją powrotu do źródeł, do muzyki, którą zawsze słuchał, którą zawsze grał. Album spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami prasy muzycznej, co było impulsem do stworzenia zespołu koncertowego na bazie legendarnej reggaeowej formacji BAKSHISH. Tak powstał obecny zespół MALEO REGGAE ROCKERS, który do dnia dzisiejszego zagrał ponad sto koncertów w całej Polsce. Wymownym jest fakt, że znany reżyser Mika Kaurismaki w swym filmie „La without a map” wykorzystał dwie kompozycje MRR: „Colors” i „ZaZuZi Dub”. Europejska premiera tego filmu, w obecności jego twórcy miała miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 1998 roku. W czerwcu 2001 roku grupa Maleo Reggae Rockers zagrała 6-dniową trasę koncertową po Polsce, wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. Rewelacyjne koncerty zagrali wtedy w Warszawie, Opolu, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu i w Toruniu na słynnym „Song of Songs Festiwal”. Latem 2002 zespól ponownie wyruszył na trasę „REGGAE TOUR 2002”. Zagrał wtedy 18 koncertów wraz z Kofim Ayivora – wokalistą legendarnej formacji OSYBISA oraz Michaelem Blackiem z Jamajki. W lipcu 2003 nakładem Polskiego Radia ukazała się płyta „Maleo Reggae Rockers & Michael Black live 2002” zawierająca zapis ostatniego koncertu z trasy – na Przystanku Woodstock’ 2002 oraz koncertu nagranego w Studiu im. A. Osieckiej w Polskim Radiu. Przedostatni album ,,Reggaemova” z 2006 r. to trzynaście żywiołowych, wręcz tanecznych utworów, które może nie przypominają ani Izraela ani innych dokonań Maleo, ale w połączeniu z mądrym (i życiowym) tekstem łatwo zapadają w pamięć i potwierdzają wysoki poziomu zespołu. W tym albumie warto zwrócić uwagę na utwór tytułowy oraz promujący krążek ,,Ostrożnie!”, a także nastrojowe ,,Kochać aby żyć”, które śmiało można uznać jako współczesny hymn reggae, hymn tego, do czego namawia sam Maleo – do miłości i pokoju.
***
Współorganizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Gdańsku Patronat honorowy: Metropolita Gdański, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Gdańska, Prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Gdańsku Patronat medialny: Radio Plus, Echo Miasta, Gość Niedzielny, portal Wrota Pomorza, serwis Franciszkanie.pl Mecenat: Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Prowincja Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanie) w Gdańsku
Załączniki do pobrania:
Materiał informacyjny
Plakat