Historia moimi oczami

W pierwszym tegorocznym międzynarodowym projekcie gościliśmy grupę z niemieckiego Neustadt (Wied) spod Kolonii i polską z Zakopanego. Spotkanie trwało od 30 stycznia do 6 lutego br.

Każda z grup, która przyjeżdża na seminarium do DMK pracuje nad jednym tematem. W tym przypadku była to historia- przewodnim motywem zaś Solidarność. Uczestnicy podczas tygodniowych warsztatów stworzyli polsko-niemiecką prezentację z dokumentacją fotograficzną z projektu.

Seminarium rozpoczęło się od rundy zapoznawczej. Każdy z uczestników przedstawiał siebie i kraj, z którego pochodzi. Podczas jednej z metod- „Wanted” młodzież tworzyła swoje portrety i listy gończe. Komunikacja przebiegała tutaj w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Miło oglądało się, jak szybko zawiązywały się kontakty, nawet jeśli nie mówi się w języku ojczystym partnera.

Pierwszym grupowym zadaniem był rajd terenowy po Gdańsku. Uczestnicy poznawali miasto, jego kulturę, architekturę i życie codzienne. Wszyscy świetnie się bawili, zwłaszcza podczas przeprowadzania wywiadów ulicznych.

Kolejnym miłym etapem seminarium był wspólny wyjazd i zwiedzanie Sopotu. Tam w polsko-niemieckich grupach zbierano materiały do późniejszej dokumentacji. Uczestnicy odwiedzili również gdańską dzielnicę Wrzeszcz, gdzie podzieleni na mniejsze polsko-niemieckie grupy wzięli udział w literackim spacerze śladami bohaterów „Trylogii gdańskiej” Güntera Grassa.

W kolejnych dniach uczestnicy zwiedzali przy pomocy kart pracy gdańskie muzea- Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Uphagena i Muzeum Bursztynu.

Uczestnicy spotkali się także ze świadkiem historii- aktorem Jerzym Kiszkisem, który wprowadził wszystkich w tematykę Solidarności. Podczas spotkania dzielił się także swoimi osobistymi doświadczeniami aktora teatralnego. Następnie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny dotyczący historii Solidarności i wzięli udział w warsztatach historycznych przygotowanych i poprowadzonych przez team DMK.

Podsumowaniem była wizyta w Europejskim Centrum Solidarności i zwiedzanie wystawy, która zrobiła na uczestnikach bardzo duże wrażenie.

Ważnym elementem były również warsztaty, podczas których uczestnicy w małych, polsko-niemieckich grupach tworzyli fikcyjne biografie Niemców i Polaków.  

Następnego dnia- w czwartek- zwanym w Niemczech „Szalony Czwartek” (polski „Tłusty Czwartek”) wzmacnialiśmy się jedząc pączki, faworki i inne dietetyczne przekąski. Tak przygotowani mogliśmy udać się później na Westerplatte- miejsce, w którym 1.09.1939 rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Wspólny tydzień podsumowany został przygotowanymi przez uczestników prezentacjami. Ostatni wspólny wieczór to czas spędzony w mieście.

Seminarium było niezwykle owocne i interesujące i pozwoliło uczestnikom nie tylko na wspólne poznawanie historii, ale również na nawiązanie nowych znajomości.

Jakub Garsta

1.jak-zmniejszyc-fotke_pl 2.jak-zmniejszyc-fotke_pl 3.jak-zmniejszyc-fotke_pl 4.jak-zmniejszyc-fotke_pl 5.jak-zmniejszyc-fotke_pl 6.jak-zmniejszyc-fotke_pl 7.jak-zmniejszyc-fotke_pl 8.jak-zmniejszyc-fotke_pl 9.jak-zmniejszyc-fotke_pl 10.jak-zmniejszyc-fotke_pl 11.jak-zmniejszyc-fotke_pl (1)