Do Domu Pojednania i Spotkań zawitały kolejne grupy młodzieży na wspólny polsko-niemiecki projekt.
Grupa ze Szczecina oraz z Pasewalk poza wzajemną integracją, pochylała się w czasie pobytu w Gdańsku nad wspólną historią, odwiedzając ważne w tym obszarze gdańskie miejsca, m.in. Muzeum II Wojny Światowej, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności. Ostatnie z tych miejsc przypadło nam zwiedzać w szczególnym czasie, bowiem w czasie Święta Wolności i Solidarności trwającego i obchodzonego w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca br., związanego z 30 rocznicą wyborów parlamentarnych w Polsce (4 czerwca 1989r. – 4 czerwca 2019r.)
Udaliśmy się także do Oliwy – historycznej dzielnicy Gdańska, która wcześniej przez wieki była wsią klasztorną opactwa cystersów. Tam w Archikatedrze Oliwskiej położonej w pięknym i zabytkowym Parku Oliwskim wysłuchaliśmy koncertu organowego (organy Katedry Oliwskiej w Gdańsku należą do grona największych w Polsce). Stamtąd przejechaliśmy do Sopotu, gdzie kontynuowaliśmy integrację na sopockiej plaży.
Dla obu grup było to pierwsze doświadczenie wymiany dłuższej niż 1-dniowa, które do tej pory nauczyciele obu stron organizowali w Szczecinie i Pasewalk. Cieszymy się już na kolejne spotkanie, planowane za 2 lata.
Spotkanie zrealizowaliśmy przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (www.pnwm.org)
Zdjęcia: Aleksandra Fendor