Razem dla przyszłości w DMK

W dniach 14-18 marca w Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży zatytułowane „Razem dla przyszłości”. W projekcie przygotowanym i prowadzonym przez koordynatorów DMK- Agnieszkę Błaszczak i Jakuba Garstę wzięły udział szkoły z Polski- Gimnazjum nr 7 w Koninie i Niemiec- Gimnasium w Haan. W sumie w projekcie uczestniczyło 40 uczniów.
Podczas pobytu w Gdańsku młodzi Niemcy i Polacy nie tylko intensywnie uczyli się od siebie, ale mieli też czas na integrację i wzajemne poznawanie się. Młodzież brała udział w licznych zabawach i grach integracyjnych oraz animacjach językowych. Wspólnie grano w kręgle i zwiedzano Gdańsk przy pomocy interaktywnej gry miejskiej. Uczniowie podzieleni na polsko-niemieckie grupy wykonywali zadania z obszaru kultury, historii i życia codziennego. Następnie pytano przechodniów o stosunki polsko-niemieckie, przyszłość UE, czy aktualną sytuację polityczno- ekonomiczną.
Kolejnymi elementami wspólnego programu była wizyta w Centrum Nauki „Eksperyment” w Gdyni oraz pobyt w Sopocie. Cały czas uczestnicy wykonywali kolejne prace projektowe w grupach polsko-niemieckich.
Aby móc myśleć o przyszłości młodzież odkrywała wspólną historię – oglądała film dokumentalny i oraz przygotowywała krótkie prezentacje. Podczas podsumowania stworzono tablicę historyczną z chronologicznie ułożonymi datami- najważniejszymi wydarzeniami historycznymi z okresu 1939-2016. Dzień warsztatowy zakończyła wizyta na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności.
Projekt podsumowano ewaluacją i dyskusją na temat przyszłości Europy w kontekście aktualnej sytuacji polityczno- społecznej. Uczniowie z Niemiec dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z kryzysem migracyjnym oraz kwestią napływu uchodźców. Udział w projekcie „Razem dla przyszłości” pozwolił wszystkim uczestnikom spojrzeć jak ważne jest odpowiedzialne działanie i jaki mamy wpływ na nasze późniejsze wspólne szczęście.
Jakub Garsta

1 2 3 4 5 6 7 8 9