Bracia Franciszkanie z Gdańska, Gminą Muzułmańska oraz Niezależna Gmina Wyznania Mojżeszowego serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy o pokój dnia 8 listopada 2015 roku (niedziela) o godzinie 16.30 – Prezbiterium Kościoła Świętej Trójcy.
Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź Metropolita Gdański objął Honorowy Patronat nad spotkaniem modlitewnym i wszystkich Organizatorów, Uczestników i Gości tego spotkania poleca opiece Matki Bożej Stolicy Mądrości. Ks. Arcybiskup Metropolita ufa, ze spotkanie będzie dobrą okazją do refleksji nad stanem i zadaniami rodziny, w kontekście synodu biskupów w Rzymie poświęconego rodzinie.
Również Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska objął patronat honorowy nad „Asyżem w Gdańsku – Spotkanie dla pokoju”. Pan Prezydent Miasta Gdańska, jest przekonany, że 10-letnia tradycja naszych spotkań w obecnym czasie doskonale wpisuje się w skomplikowaną sytuację migracyjną, a także z wiązaną z nią przenikalnością różnych religii i kultur oraz spotkaniem z inną mentalnością i specyfiką krajów. Dodaje: wierzę, że tylko dialog, współpraca i solidarność między Żydami, Muzułmanami i Chrześcijanami złączy ludzi z różnych środowisk, wspólnot i religii, a dzielenie się Chlebem stanie się okazją do braterskiej miłości i otwartości. Ufam, iż franciszkańskie zawołanie: Pokój i Dobro! jest na tyle piękne i uniwersalne, że pociągnie i pojedna wielu ludzi.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem: „Rodzina na granicy kultur” i będzie się ogniskował wokół problematyki przenikania się różnych tradycji religijnych i kulturowych w ramach rodziny złożonej z przedstawicieli tychże religii i kultur. Potrzeby stające u podstaw projektu związane są z dążeniem do tworzenia, ochrony i rozwoju dobra wspólnego, którego fundamentem jest zaufanie społeczne, postawa otwarta na dialog i współpracę oraz solidarność łączącą różne środowiska i wspólnoty.
Asyż w Gdańsku” jest projektem realizowanym przez nas od 10 lat we współpracy Gminą Muzułmańską oraz Niezależną Gminą Wyznania Mojżeszowego, a także ze wspólnotami chrześcijańskimi należącymi do nurtu protestanckiego i prawosławnego.
PROGRAM:
I. MIEJSCE MODLITWY
16:30 – 17.15 Prezbiterium Kościoła Świętej Trójcy
• „Modlitwa o Pokój” z udziałem Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan
II. FORUM JEDNOŚCI – DZIEDZINIEC DIALOGU
17:15 – 18.15 Prezbiterium Kościoła Świętej Trójcy
- Rodzina na granicy kultur
- Słowo zaproszonych prelegentów:
Zaproszone Rodziny i Małżeństwa Mieszane z różnych wyznań
Moderacja: red. Adam Hlebowicz - Dzielenie się Chlebem – znak miłości i otwartości
foto relacja z ubiegłych lat