Zaraz po świętach w Domu Pojednania i Spotkań zaczęła się kolejna wiosenna edycja STP. W ramach Programu „STP – Wizyty Studyjne w Polsce” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności mamy przyjemność gościć w naszym Domu 12 młodych i kreatywnych osób z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Po przyjeździe uczestników odbyło się spotkanie integracyjno-organizacyjne, podczas którego przedstawiliśmy program wizyty, dowiedzieliśmy się jakie oczekiwania i obawy mają studenci przed rozpoczęciem wizyty oraz wspólnie przyjęliśmy zasady, które będą pomocne w trakcie realizacji projektu. Jednym z fascynujących momentów wieczoru było spotkanie z dyrektorem DMK o. Piotrem Pliszka. Dzięki Ojcu grupa miała okazję poznać historię Domu Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana Kolbego, obszary działalności DMK jako organizacji pozarządowej wraz z realizacją projektów międzynarodowych. Następnego dnia odbyła się wizyta w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Dyrektor GCOP – Krzysztof Czop kontynuował temat poruszony pierwszego dnia i przedstawił zasady działania NGO’ s w Polsce, co sprzyjało rozszerzeniu wiedzy uczestników oraz przyswajaniu dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów międzynarodowych. Po południu 8 kwietnia odbyło się spotkanie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pracownicy PPNT w Gdyni opowiedzieli o rozwoju innowacyjności społecznej w Trójmieście, zorganizowali zwiedzanie Parku oraz wystawy prac pasjonatów nowych technologii, idei. Wieczorem dzięki wykładowi dr. Michała Sempołowicza, zapoznaliśmy się z najciekawszymi epizodami najnowszej historii Polski.
Interesującymi wydarzeniami dzisiejszego dnia były spotkania z dyrektorem kancelarii Sejmiku Województwa Pomorskiego Łukaszem Grzędzickim, profesorem Edmundem Wittbrodtem – senatorem RP, byłym Ministrem Edukacji i byłym rektorem Politechniki Gdańskiej, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Gleinertem. Podczas spotkań zapoznaliśmy się z systemem edukacyjnym Polski, a także możliwością kształcenia się w Europie, w tym w ramach tzw. systemu Bolońskiego, systemem polityczno-ustrojowym Polski, oraz ze sferą gospodarczą i społeczną Województwa Pomorskiego na tle kraju i UE, poznaliśmy również zasady funkcjonowania Rady Miasta Gdańska. Wieczorem odbędzie się prezentacja kultur narodowych. Pierwszymi swój kraj i kulturę przedstawią uczestnicy z Ukrainy.
Przed nami jeszcze 7 dni programowych. Fascynujące wyjazdy do Szymbarku i Fromborku, spotkania tematyczne, wyjścia do teatru oraz filharmonii itd. Mamy nadzieję, że słoneczna pogoda nadal będzie sprzyjać dobrym nastrojom podczas realizacji naszych pomysłów i pozwoli cieszyć się z pobytu w Gdańsku.