Trudna historia – wspólne dziedzictwo

W dniach 4-9 października odbyły się w Dreźnie polsko-niemieckie warsztaty historyczne „Wspólne dziedzictwo” przygotowane przez Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego wspólnie z Ev. Landesjugendpfarramt Dresden. Podczas 5 dni projektu 34-osobowa grupa młodzieży z Polski (Gdańsk) i Niemiec (Drezno) zajmowała się historią Europy, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski i Niemiec.

Ponadto młodzież miała możliwość spotkań ze świadkami historii. Uczestnicy międzynarodowego spotkania odwiedzili także miejsca pamięci narodowej, takie jak zamek Pirna-Sonnenstein, w którym wymordowano podczas władzy Hitlera blisko 14 tys. chorych psychicznie w ramach Akcji T4. Ludobójstwo w ramach programu „Aktion T4” było pierwszym masowym mordem ludności dokonywanym przez niemieckie państwo nazistowskie, podczas którego opracowano „technologię” grupowego zabijania, zastosowaną później w niemieckich obozach zagłady.
Młodzież polsko-niemiecka w ramach spotkania poznawała także walory Drezna i okolic. Spotkała się też z lokalną władzą samorządową, a także wysłuchała prelekcji na temat ruchu nazistowskiego i akcji zwalczającej rasizm w Niemczech. Uczestnicy starali się podczas warsztatów odpowiedzieć na pytanie: „jakie jest moje miejsce w historii?. Projekt dofinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży.