B. Borusewicz na spotkaniu w DMK

Marszałek Senatu RP Bogdan Borsuewicz odwiedził Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku. Celem spotkania była debata nt postaw i odpowiedzialności obywatelskiej. Wzięli w niej udział studenci z Ukrainy, Białorusi i Mołdawi, uczestniczący w programie Study Tours to Poland. Witając gościa Arkadiusz Goliński wicedyrektor ds. programowych podziękował Marszałkowi za szczególny udział w programie kształcenia obywatelskiego, który od lat realizuje DMK. „Uznaję konstytucyjny podział państwa od kościoła, ale zawsze popierałem i będę popierać tego typu projekty i programy, które realizują franciszkanie” – przekonywał marszałek B. Borusewicz.
Blisko dwugodzinne spotkanie było dla wszystkich żywą lekcją historii. Poprowadził je legendarny lider Solidarności, opozycjonista, a dzisiaj Marszałek Senatu RP, który swoją przygodę z polityką rozpoczął już w 1968 r. – jak sam powiedział – od trzyletniego wyroku więzienia za przygotowanie i koloprtaż ulotek. Studenci starali się podczas rozmowy znaleźć receptę na rozwiązanie problemów w swoich krajach. Padały pytania o nieuznawaną Republikę Naddniestrza, o reformy na Ukrainie i aspiracje tego kraju do NATO i Unii Europejskiej. Młodych ludzi ze wschodu interesowały też motywacje do działania pokolenia, z którego wyrósł dzisiejszy marszałek. Odpowiedzi na tak stawiane pytania były złożone. Marszałek stawiał na dobre relacje sąsiedzkie z krajami graniczącymi. Podkreślał też znaczenie rozwiązywania problemów i prowadzenia „rewolucji” w sposób pokojowy. Na pierwszym miejscu stawiał dobro drugiego człowieka. Przestarzegał przed eskalacją konfliktów. Całe spotaknie precyzyjnie i sprawnie tłumaczył koordynator programów wschodnich Nedim Useinov. Spotkanie to jest jednym z elementów dwunastodniowego programu. Studenci poznaja „w pigułcę” Polskę. Życie społeczne, gospodarcze, akademickie a także historię i kulturę naszego kraju zgłębiają poprzez wykłady, spotkania z liderami środowisk pozarządowych, wykładowcami, szefami administracji i politykami. Dodatkową atrakcją tegorocznego jesiennego cyklu spotkania była możliwość podejrzenia pracy komisji wyborczych (w lokalach), jak też w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Study Tours to Poland powstało w 2004 roku i jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA realizowanego od 2000 roku przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Od 2007 roku koordynatorem STP jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia. Od początku istnienia programu jego operatorem jest Dom Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku