Zakończyły się polsko-niemieckie warsztaty historyczne zatytułowane „Zaczęło się w Gdańsku”. W projekcie, który odbywał się w Domu Pojednania i Spotkań w dniach 3-7 października wzięło udział 40 młodych Niemców i Polaków.
Program podzielony został na trzy części. W pierwszym etapie młodzież zdobywała wiedzę teoretyczną na temat najnowszej historii Europy, skupiając się przede wszystkim na warunkach życia codziennego w PRL. O problemach nie tylko zwykłego obywatela, ale również środowiska prawniczego opowiadał Jacek Taylor, prawnik, opozycjonista, postać niezwykle zasłużona. Mecenas odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przybliżył m.in. historię procesów politycznych Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i wielu innych internowanych opozycjonistów, których był obrońcą.
Podczas drugiej części projektu uczestnicy skupili się na historii strajku w 1980 r. w Stoczni Gdańskiej. Gośćmi DMK byli Anna Mydlarska oraz Jerzy Kiszkis. Anna Mydlarska – reżyser filmów dokumentalnych, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, pracownik Europejskiego Centrum Solidarności opowiadała młodym Polakom i Niemcom o pierwszych godzinach strajku w sierpniu 1980 r., które relacjonowała jako jedna z pierwszych dziennikarek. Jerzy Kiszkis barwnie opisał wsparcie aktorów Teatru Wybrzeże dla robotników Stoczni Gdańskiej oraz pracę aktora w czasie stanu wojennego. Podczas tej części warsztatów młodzież zwiedzała również tereny stoczniowe oraz wystawę „Drogi do wolności”.
W ostatniej części projektu tematem było życie polityczne młodych ludzi w dzisiejszych czasach. Uczestnicy spotkali się z redaktorem Leszkiem Szmidtke, kierownikiem redakcji publicystycznej Radia Gdańsk oraz z wolontariuszami zaangażowanymi w kampanię wyborczą. Podkreślano jak ważna jest partycypacja młodych ludzi w życiu politycznym w Europie.
Podsumowanie projektu odbyło się w auli V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, szkoły partnerskiej projektu. Młodzież przedstawiła 6 prezentacji będących swoistym podsumowaniem warsztatów. Warsztaty ze strony niemieckiej przygotował i prowadził Stephan Schwieren, zaś ze strony DMK Agnieszka Błaszczak oraz Jakub Garsta. Partnerem niemieckim DMK w tym projekcie był po raz kolejny Haus am Maiberg.